Pyramidy v Gíze, Egypt

30. listopadu 2013 v 17:08 |  Egypt
Kdo se vydá za poznáním do Egypta, neměl by vynechat prohlídku pyramid v Gíze nedaleko Káhiry. Do dnešních časů se vedou bouřlivé diskuse o tom, jak tyto giganty, vážící přes 6.000.000 tun, mohli Egypťané před více jak 4.500 roky vůbec vybudovat.

Pyramidy byly stavěny jako pohřebiště tehdejších slavných panovníků. Kdo chce dnes pyramidu navštívit, musí zaplatit vstupné, které se pohybuje okolo 60 L.E. V jejich těsné blízkosti se motá celá řada prodavačů všeho možného, kteří jsou velmi neodbytní. Celý areál v Gíze je z důvodu bezpečnosti hlídán ozbrojenou stráží.

Nejznámější a nejstarší pyramidou je Cheopsova pyramida (někdy také Chufuova), která se šplhá až do výšky 137 metrů se sklonem stěn 51°50´. Svým půdorysem 230,38 m x 230,38 m vede k domněnce, že stavba musela trvat kolem dvou desetiletí. S budováním pravděpodobně pomáhaly písečné saně tažené voly a celá řada důmyslných pák a ramp. Cheopsův syn a vnuk pak nechali postavit další dvě pyramidy.


Druhou slavnou pyramidou je Kefrenova (lze se setkat i s přepisem Chefrénova), jež stojí nedaleko té Cheopsovy. Na výšku měří stejně jako Cheopsova pyramida, ale díky vyššímu sklonu stěn a výše položeným základům Cheopsovu pyramidu převyšuje.

Třetí známou pyramidou v Gíze je Mikerínova (nebo též Mekerenova) pyramida. Je ze všech tří nejmenší a v porovnání se svými sousedy měří "pouhých" 62 metrů.

Součástí areálu je i Velká Sfinga, která je jedním z nejznámějších egyptských monumentů a která celý komplex pyramid vlastně střeží. Jde o obrovskou, 74 metrů dlouhou a 21 metrů vysokou, sochu s tělem lva a lidskou tváří. Ta bývá často připisována faraonu Cherfrénovi. Bohužel je škoda, že je vzhledem ke svému stáří a materiálu, ze kterého byla vytesána, již značně poškozena povětrnostními podmínkami a též lidským vandalismem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama