Ná návštěvě v Istanbulu

18. července 2013 v 15:38 |  Turecko
Hlavní město Istanbul je bezesporu nejnavštěvovanějším a nejmodernějším městem Turecka. V historii bylo též známé jako Bizantion, Konstantinopol nebo Cařihrad. Unikum Istanbulu je fakt, že se rozkládá se na dvou kontinentech: evropském a asijském. Oba dva jsou spojeny a zároveň rozděleny úžinou Bospor. Většinu významných památek se nachází v evropské části.

Centrum města Istanbul bývá během hlavní sezóny poměrně přeplněné. K přepravě v té době je tak vhodnější spíše městská hromadná doprava, neboť osobním automobilem či taxíkem trvá cesta mnohdy podstatně déle.

Způsob dopravy je stejný pro podzemní dráhu, tramvaje a další hromadnou dopravu včetně trajektů. Vždy je potřeba si zakoupit žeton, který cestujícího po vhození do turniketu pustí dovnitř. Pomocí těchto dopravních prostředků se lze pohodlně dostat na nejznámější istanbulské památky.


Prohlídka paláce Topkapi zabere asi půl dne a kdo neviděl Topkapi, jako by Istanbul vůbec nenavštívil. Nejlepší je palác navštívit v brzkých ranních hodinách, tak se dá vyhnout velkým davům a prohlídku je možné si daleko lépe vychutnat. Je ovšem třeba počítat se vstupným kolem 35TR. Za to je ale prohlídka plná opravdových skvostů. Už jen sultánův trůn vykládaný drahokamy, největší diamant na světě či smaragdy stojí za podívanou.

Návštěvníky Turecka často přitahuje i Modrá mešita. Do Modré mešity je vstup dobrovolný a je nutné zvolit vhodné oblečení, v opačném případě (odhalená kolena či ramena) si musí návštěvník vypůjčit velký přehoz, kterým se zahalí. Též je třeba mít na paměti, že se jedná o posvátné místo a návštěvníci se musíte chovat tiše a nerušit modlící.

Modrá mešita a palác Topkapi patří asi k těm největším památkám metropole Istanbul, ale rozhodně nejsou jediné. Dalšími objekty, které stojí za poznání, jsou například Hagia Sofia, Tulipánová mešita, velký bazar Kapali Çarşi, Konstantinův sloup nebo cisterna Yerebatan Saray.

Ne nadarmo se o městě Istanbul říká, že je bránou do Orientu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama