Je v Turecku bezpečno?

21. května 2013 v 19:28 |  Turecko
Procestovanou Evropu má spousta turistů, avšak cesty do Turecka se trochu obávají. A upřímně, ono se není moc čemu divit. Vždyť téměř každý den je možné ve zprávách sledovat, jak je arabský svět již několik let ne úplně ideálním místem pro cestování a Turecko jako arabská země bývá poměrně často též zmiňována. Turecko ale naštěstí patří k nejklidnějším arabským zemím a byla by škoda, kdyby byly přehnané obavy důvodem, proč tuto zemi na pomezí Evropy a Asie nenavštívit.

Jak to tedy v Turecku vypadá doopravdy? Vlivem událostí posledního desetiletí jsou pro nás muslimové zlí a nepřátelští lidé. Toho, kdo podobný názor zastává, čeká po příletu do Turecka drobný šok. S největší pravděpodobností si totiž bude klás otázku, kde že jsou ti nepříjemní obyvatelé? V drtivé většině totiž bude v Turecku obklopen příjemnými, vstřícnými a ochotnými lidmi, kteří se budou snažit se vším pomoci.


Pochopitelně zde platí obecné zásady bezpečnosti jako v jiných zemích světa, v tom není Turecko nijak výjimečné. Realita kupříkladu v Istanbulu je srovnatelná s evropskými metropolemi. Je třeba si dávat pozor na kapsáře a hlídat si kabelku či batoh. Ale to musíte i v Praze. Zvláštní pozor je třeba dávat na cenné věci, jakými jsou například fotoaparát, kamery či šperky. Loupežná přepadení jsou zde vzácná a místní policie se je snaží moderními metodami vymýtit.

Ve večerních hodinách není doporučováno chodit o samotě do tmavých postranních uliček. Na hotelu by turisté měli vždy využívat hotelového trezoru a uložit v něm cenné věci. Za věci zanechané volně ležící v hotelovém pokoji hotel neručí. Je též doporučováno udělat si kopii cestovních dokladů, aby bylo možné ji v případě jejich odcizení použít.

Ve větších turistických centrech v destinaci Turecko je běžné, že se ženy pohybují volně bez doprovodu mužů. Na venkově ale může toto chování vzbudit trochu pozornosti. Oblékání by mělo být voleno spíše konzervativně a mělo by se snažit ctít místní tradice, i když Turecko je poměrně tolerantní zemí.

Ani v Turecku se turisté nevyhnou smlouvání o ceně. Obecně platí, že cizinci dostávají vyšší ceny. Je tedy dobré se na smlouvání dopředu připravit. Pro Turky je čest s turisty smlouvat a bez smlouvání to pro ně není dobře uzavřený obchod. Naštěstí je možné se téměř se všemi domluvit anglicky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama